Svet-Stranek.cz
Mykologie

Boletus calopus:Osobní stránka na adrese: houby.svet-stranek.cz

Boletus calopus

Hřib kříšť (Žid) Hríb červený

Boletus calopus Pers. 1801 (Boletus olivaceus Schaeff. 1774, Boletus pachypus sensu NCL 1960, Boletus pachypus Fr., Tubiporus calopus (Fr.) Maire 1937)

Klobouk 3-20 cm v průměru, v mládí polokulovitý, později polštářovitý, různě zprohýbaný, suchý, jemně sametový, později lysý, barvy světle hnědé, žlutohnědé, olivově hnědé až šedohnědé. Okraj je v mládí dlouho podvinutý, později sklopený.
Rourky jsou dlouhé, zprvu světle žluté, později citrónově žluté až špinavě olivově žluté. Póry stejné barvy. Po poranění nebo otlačení modrají nebo modrozelenají. Kolem třeně jsou vmačklé, jakoby vykrojené.
Třeň 3-15 cm vysoký, 1-5 cm tlustý, v mládí břichatý, později kyjovitý až válcovitý, ke špičce ztenčený. V horní části žlutavý, v dolní části má často pěknou krvavou barvu, někdy je i celý červený a na bázi až hnědočervený. Má plasticky vystupující síťku stejné barvy jako podklad. Po otlačení modrá.
Dužnina je bělavá nebo nažloutlá, v bázi třeně až špinavě červená, na řezu přechází rychle do modrozelena. Brzy se však odbarvuje. Chuť je zpočátku nasládlá, posléze výrazně hořká. Vůně nevýrazná houbová.
Výtrusný prach světle okrový až hnědofialový, výtrusy elipsoidně vřetenovité, barvy žlutoolivové, velikosti 12-16 x 4,5-5,5 µm.
Výskyt červenec až říjen většinou v jehličnatých lesích pod smrky v přirozených smrčinách, borovicemi a jedlemi. Někdy jej však můžeme nalézt i pod listnáči, hlavně pod buky a duby v kyselých květnatých bučinách. Upřednostňuje podhorské a horské oblasti a kyselou půdu. Najdeme jej i na Slovensku kde se vyskytuje u obce Prečín u Povážské Bystrice.
Nejedlý.
Možné záměny: Hřib medotrpký Boletus radicans – nemá však červená zbarvení na třeni a nalézá se na jiných stanovištích. Je nejedlý. Hřib koloděj Boletus luridus ten však má v dospělosti krvavě červené póry a není hořký. Je jedlý. Hřib kovář Boletus erythropus, který má rovněž v dospělosti krvavě červené póry a taktéž neí hořký a je jedlý. Hřib satan Boletus satanas nemá hořkou chuť, v mladosti má žluté póry a roste především v listnáčích. Je jedovatý.
Zajímavosti: Podezřelý z jedovatosti, což doposud není prokázáno. Může při požití způsobit značné trávící obtíže. V některé literatuře je uváděn jako shodný s Hřibem kříšťovitým Boletus pachypus – nejedlý. Calopus znamená krásnonohý. V nejnovějším atlase od Pavola Škubly je uváděn jako jedovatý.

Literatura : Internetové stránky 2003.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 176.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 119.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 340.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 226.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 206.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 188, 194.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Ladislav Urban ml. 1986 str. 102.
Mykologický sborník č. 8-10 str. 136, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 51, 134, bar. příl. 1/1.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 62.

Naměřené výtrusy 5.7.2008 12,6-14 x 5,6 µm.